podróże kształcą

Podróże kształcą? Poznaj 6 powodów, dlaczego warto podróżować

Podróże kształcą – pamiętacie takie powiedzenie ze szkoły? A kto z was przekonał się o tym na własnej skórze? Dla podróże to nie tylko rozrywka, ale przede wszystkim nauka i poszerzanie horyzontów. Poznaj 6 powodów, dlaczego warto podróżować i poznawać świat!

Podróże – pierwsze skojarzenie to naturalnie plaża, błękitna woda i drink z palemką. Tego nauczyły nas biura podróży i często to dobry sposób, żeby się odstresować albo nawet “zresetować”. To jednak nie o takich podróżach dzisiaj chcę pisać. Myślę, że podróż, która kształci ma nieco inny charakter – polega na poznaniu dogłębnym kultur, mentalności ludzi, komunikacji i ma charakter explore and discovery.

Dlaczego podróże kształcą? Poznaj 6 powodów!

1. Poznajemy inne kultury, obyczaje

Każdy kraj jest inny, ludzie mają różne obyczaje i przyzwyczajenia. Inne kraje to inna mentalność ludzi. Warto poznać, jak żyją inni, co robią w wolnym czasie, czym się interesują, gdzie pracują i uczą się… To niezwykła wiedza, która poszerza horyzonty i rozwija. Otwarcie na inne kultury to najlepsza nauka życia. Wiedza, którą poznamy w praktyce jest niezastąpiona!

2. Widzimy na własne oczy, że istnieje coś poza naszym najbliższym otoczeniem

Niektórzy ludzie nie wyjeżdżają nawet poza swoje własne miasteczko. Całe życie spędzają w jednym miejscu i uważają, że wszystko najlepiej wiedzą i wszystko widzieli. Otóż nie! Kiedy podróżujemy widzimy, jak wyglądają inne miasta, jak funkcjonuję ludzie, urzędy, sklepy – dzięki temu uczymy się, szukamy pomysłów dla siebie, poznajemy i całkiem po prostu zaczynamy myśleć inaczej, szerzej. Przekładając na naszą codzienną społeczność: doceniamy to, że inni mają coś innego, wybierają inne rzeczy i też z tego się cieszą. Moje nie zawsze oznacza najlepsze i jedyne.

3. Uczymy się komunikować

Nie chodzi tu o język, ale o komunikację i chęć porozumienia się z osobą innej narodowości. To wzniesienie się poza nasze utarte nawyki oceniania, wyuczony język, ponad akcenty. To chęć zrozumienia – otwarcie umysłu, a tym samym zaangażowanie w rozmowę poprzez gesty, mimikę. Taka rozmowa daje mnóstwo satysfakcji.

4. Poznajemy języki obce “od kuchni”

Ciąg dalszy punktu 3 – jeśli obie osoby znają jakiś wspólny język, jest im łatwiej i mogą po prostu porozmawiać. Podróże to wspaniała okazja, by ćwiczyć język, użyć w praktyce i rozwinąć swoje umiejętności. Tego na pewno nie zastąpią nam podręczniki, stosy książek z konwersacjami i nagrania native speakera.

5. Degustujemy nowe smaki

Czym byłaby podróż bez poznania smaków lokalnej kuchni? No cóż, to czasem wymaga nawet odwagi, jednak pozwala poznać dogłębnie miejsce, które odwiedziliśmy. Czasem to forma poszerzenia naszej własnej kuchni w domu.

6. Uczymy się, jak radzić sobie w nieoczekiwanych sytuacjach

W podróży nie brakuje nieprzewidzianych, nagłych sytuacji – czasem są niebezpieczne i wymagają pomocy np. medycznej, a czasem kłopotliwe, czy wręcz śmieszne. Co by się nie wydarzyło, trzeba stawić czoła wyzwaniom i przygodzie.

Uważam, że podróże to nie tylko odpoczynek, relaks i odstresowanie, to także fantastyczny sposób, by poznać świat, inne kultury, uczyć się języków, a tym samym rozwijać się i poszerzać horyzonty. To potwierdzenie dawnego powiedzenia “podróże kształcą”.