Nie pozwól, by zaskoczył cię rekruter!

Rozmowa kwalifikacyjna to niewątpliwie stresujący moment w karierze każdego. Bardzo często kandydat do pracy po drugiej stronie na profesjonalnego rekrutera. Warto więc przygotować się do bardzo standardowych, ale niestety podchwytliwych pytań.

Coraz więcej firm proces rekrutacji powierza wykwalifikowanemu pracownikowi działu HR, który skutecznie znajdzie najlepszego kandydata na konkretne stanowisko. Są to jednak osoby, które bardzo często mają spore doświadczenie w rekrutacjach i podchwytliwych pytaniach i w przeciwieństwie do kandydata, na rozmowie kwalifikacyjnej nie czuje się zestresowany. Do spotkania z rekruterem można się jednak przygotować!

Nie zapomnij: do rozmowy kwalifikacyjnej musisz się przygotować

Rozmowa kwalifikacyjna będzie udana pod warunkiem, że obie strony będą do niej przygotowane. Niezależnie od tego, czy kandydat sam wysyłał swoją aplikację (CV i list motywacyjny), czy też otrzymał propozycję pracy z działu HR, w momencie zaproszenia na rozmowę i ustalenia jej terminu, może zapytać, kto będzie uczestniczył w spotkaniu. Jeśli wcześniej nie było informacji, warto też dopytać, ile etapów ma rekrutacja i na czym one polegają.

Kto uczestniczy w rozmowie kwalifikacyjnej?

W rozmowie kwalifikacyjnej może uczestniczyć jedna lub  dwie osoby (rzadziej więcej). Zwykle jest przyszły przełożony i HR Manager firmy lub któraś z tych osób. Wiedza o składzie osobowym na spotkanie pozwoli lepiej się przygotować i nastawić psychicznie.

Wygląd to jedno, ale najważniejsza jest wiedza!

Nie ulega wątpliwości, że na rozmowę kwalifikacyjną należy ubrać się elegancko i schludnie. Ważne też, żeby wygląd nie przyciągał zbyt dużej uwagi oraz by był stosowny do stanowiska czy też charakteru firmy.

Ładny strój, uśmiech na twarzy na pewno wpłyną na ocenę personalną. Nie da się ukryć, że wyboru dokonują tylko ludzie, którzy również mają prawo do subiektywnej oceny i niestety nie mogą od niej uciec. A niestety: pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.

Warto pamiętać, że kandydaci są również oceniani pod kątem ewentualnego wpasowania się w zespół i obecnych pracowników firmy. Dlatego strój czy makijaż nie mogą zrobić z nas sztucznej postaci, która nie czuje się dobrze sama ze sobą.

Globalnie najważniejsza okaże się jednak wiedza, doświadczenie i kompetencje na dane stanowisko. Przede wszystkim trzeba mieć wiedzę o firmie, w której chcemy pracować, a także wyrywkowo znać swoje CV. Tu warto zwrócić uwagę, czy potencjalny pracodawca przygotował się do spotkania i wie, z kim i o czym rozmawia. Jeśli na twoich oczach rekruter na szybko czyta Twoje CV, to znak, że nie jest to profesjonalne i poważne podejście do Twojej kandydatury.

Takie pytania pojawią się na 100%:

 1. Skąd decyzja o zmianie pracy? Co skłoniło Pana / Panią do odejścia z dotychczasowej pracy?
 2. Co jest Pani / Pana największą motywacją do pracy?
 3. Dlaczego chce Pani / Pan pracować w naszej firmie?
 4. Jakie są Pani / Pana słabe i mocne cechy?
 5. Jakie są Pani / Pana oczekiwania finansowe?
 6. Kiedy może Pani / Pan rozpocząć pracę w naszej firmie?

Mogą pojawić się również pytania w stylu:

 1. Gdzie i w jakiej sytuacji widzi Pani / Pan siebie za 10 lat?
 2. Jakie są Pani / Pana cele zawodowe?
 3. Jakie ma Pani / Pan największe dotychczas sukcesy zawodowe?
 4. Czy bierze Pani / Pan udział w innych procesach rekrutacyjnych?
 5. Z jakimi ludźmi lubi Pani / Pan pracować?
 6. Co Pani / Pan robi w wolnym czasie?

Już wkrótce kolejne artykuły z cyklu „Kariera managera”.