Co rujnuje autorytet managerów? Sprawdź, czego się wystrzegać!

Zdobycie autorytetu w zespole nie jest prostym zadaniem. Wielu managerów boryka się z jego brakiem. Jest jednak kilka sytuacji, które mogą całkowicie zburzyć wyrobiony ciężką pracą szacunek. Dziś kilka słów o tym, co rujnuje autorytet managerów.

Autorytet managera buduje się przez lata. Manager, jeśli chce być ceniony przez zespół, musi na to zasłużyć przede wszystkim swoją pracą. Z kolei manager bez autorytetu to prosta droga do mało efektywnej pracy, złego zarządzania i kłopotów w zespole.

Jak wskazują autorki książki “Skuteczny manager”, istnieje kilka sytuacji, które rujnują autorytet managerów. Nic nie dzieje się bez przyczyny i często jest tak, że manager jest sam sobie winny, że nie jest szanowany przez swoich pracowników.

Co więc rujnuje autorytet managerów?

  • Brak odpowiedzialności – szef, który nie bierze odpowiedzialności za swoich pracowników, za decyzje, które podejmuje, za wyniki zespołu, za spadek sprzedaży, za złą obsługę na pewno nie będzie poważany!
  • Brak przyznania się do błędy – każdy człowiek popełnia błędy, nawet królowa czy miss świata. Nie ma ludzi nieomylnych – o tym pamiętaj! A jeśli już popełnisz błąd, przyznaj się do tego i przeproś. Nie ma nic gorszego niż manager “bez ludzkiej twarzy”.
  • Brak konsekwencji pomiędzy wypowiedzią, a zachowaniem – “jedno mówi, drugie robi” – takich ludzi nikt nie szanuje. Od managera szczególnie zespół wymaga konsekwencji i odzwierciedlenia między tym, co mówi, a jak się zachowuje. Nie wolno zapomnieć, że manager ma być wzorem dla swojego zespołu!
  • Brak komunikacji z zespołem – rozmowa jest przecież podstawą zarządzania ludźmi, bez dialogu dochodzi do kłótni i plotek, a to znacznie obniża motywację do pracy. Staraj się jak najczęściej rozmawiać z zespołem, mówić o decyzjach zarządu i ich wpływie na pracę zespołu, o planach na przyszłość, możliwościach rozwoju. Poinformowany zespół będzie efektywniej pracować.
  • Brak pytania o radę – kto, jak nie zespół, wie najlepiej, o tym, co się sprawdzi, a co nie. To przecież zespół ma kontakt z klientami, wie, co jest niespójne w ofercie i jaki produkt może sprawdzić się na rynku. Nie traktuj swoich pracowników jako gorszych i niedouczonych. Manager, który pyta o radę i zdanie pracowników, może zyskać ich zaufanie i przede wszystkim szacunek.

Jak widać, proste sprawy, których pominięcie może zrujnować managerowi karierę. Te kilka wskazówek może sprawić, że manager zyska autorytet w swoim zespole. O innych pozytywnych efektach nie wspominając!

 

Źródło: “Skuteczny manager” A. Chybicka, M. Puchalska, Sopot 2016.