5 sygnałów, że czas na zmianę pracy!

Nie każda praca jest tą wymarzoną. Czasami pracujemy, bo musimy i nie mamy innej alternatywy. Jednak nawet w najlepszej pracy nie jest idealnie. Czasami po prostu przychodzi czas na zmianę. Warto zwrócić uwagę na kilka sygnałów, które zapowiadają ten moment.

Zapracowani, zabiegani i zestresowani nawet nie zauważamy, kiedy zaczynamy pracować jak roboty, a w wolnym czasie wolimy nie pamiętać o pracy. Czasami nie zauważamy momentu, w którym stajemy się niewolnikami własnej pracy. Istnieje jednak kilka sygnałów, kiedy zmiana pracy nie jest tylko naszym “widzi mi się” lub skorzystaniem z ciekawej propozycji konkurencji.

Sprawdź, jakie sygnały świadczą o tym, że przyszedł najwyższy czas na zmianę pracy!

  1. Stres przed pójściem do pracy

Na samą myśl, że za kilka godzin znów musisz wstać i iść do pracy jesteś zestresowany, a każdy niedzielny wieczór to horror, bo już myślisz o tym, że zbliża się poniedziałek i pójdziesz to pracy. To znak, że praca cię wykańcza i albo się czegoś boisz, albo po prosu nie masz motywacji. Może lepiej znaleźć coś lepszego dla siebie? Pamiętaj, że jeśli praca negatywnie wpływa na twoje samopoczucie i zdrowie, jest niebezpieczna i należy ją zmienić.

2. Niskie zarobki

Od wielu lat podwyżka to tylko puste obietnice? System premiowy w firmie nigdy nie został wdrożony? Satysfakcja finansowa to jeden z podstawowych czynników wpływających na motywację pracownika. W końcu chodzimy do pracy po to, by zarabiać! Jeśli uważasz, że zasługujesz na lepsze wynagrodzenie, a podwyżka nie wchodzi w grę, znajdź lepiej płatne zajęcie.

3. Toksyczny szef lub współpracownicy

Praca opiera się na profesjonalnej współpracy w oparciu o rozwój firmy. Jeśli jednak masz problem z innym ludźmi w pracy – czujesz się wykorzystywany, zbyt zestresowany i nękany, bezwzględnie musisz zmienić środowisko zawodowe. Sytuacje, które zakrawają o łamanie prawa m.in. mobbing dodatkowo powinny być zgłoszone odpowiednim organom. To jednak ostateczny argument, że ta praca nie jest dla nas.

4. Brak możliwości rozwoju 

Kolejny rok mija – pojawiają się nowi pracownicy, inni odchodzą, a my tkwimy w tym samym miejscu bez możliwości na awans lub pozytywną zmianę w codziennej pracy? Jeśli w firmie nie ma możliwości rozwoju, a my mamy większe ambicje, warto wykorzystać swoje kompetencje i doświadczenie do rozwoju osobistego – ale już w nowej pracy.

5. Nie identyfikujesz się z firmą

Od jakiegoś czasu masz wrażenie, że firma podąża w całkiem innym kierunku niż ty. Wciąż szukasz nowych rozwiązań, masz ciekawe pomysły, a firma stoi w miejscu lub całkowicie zmienia swoje podejście do biznesu. Jeśli uważasz, że nie jest ci już po drodze z daną firmą, poszukaj takie, w której lepiej się poczujesz – będziesz wierzyć w to, co robi i jaką ma strategię.

To tylko kilka sytuacji, kiedy warto pomyśleć, ile dobrego może nam przynieść zmiana pracy. Jeśli nawet wszystko w pracy układa się po twojej myśli i póki co nie planujesz zmian, pamiętaj, że warto obserwować rynek pracy i pozytywnie reagować na oferty rekruterów.